Previous
Next

Profilaktyka

Profilaktyka to działania mające na celu zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Zdrowe zęby to podparcie dla tkanek miękkich twarzy, prawidłowa artykulacja i żucie pokarmów oraz estetyczny uśmiech. Problemy zgryzowe, czy braki w uzębieniu, bardzo utrudniają właściwe rozdrabnianie i przeżuwanie pokarmów, co negatywnie wpływa na funkcje przewodu pokarmowego., a ich braki oraz wady zgryzu są także przyczyną: niedoskonałej artykulacji, niewyraźnej mowy, nieestetycznego uśmiechu czy zaburzeń proporcji twarzy.

Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, możemy uniknąć nie tylko przedwczesnej utraty uzębienia i pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, ale także zbędnego bólu i stresu. Profilaktyka stomatologiczna uwzględnia zarówno prawidłową higienę jamy ustnej, jak i systematyczne wizyty u stomatologa oraz wykonywanie zabiegów, które pozwalają ograniczyć m.in. ryzyko rozwoju próchnicy, a także chorób miazgi, dziąseł i chorób przyzębia.

Prawidłowa higiena j.ustnej powinna uwzględniać odpowiednią dietę oraz mycie zębów po każdym posiłku (zwłaszcza po posiłkach, które zawierają cukry oraz kwasy), a w przypadku, gdy nie możemy skorzystać z pasty i szczoteczki, przynajmniej przepłukanie jamy ustnej płynem do płukania lub żucie gumy bez cukru, ponieważ pomaga ono zwiększyć wydzielanie śliny i usunąć szkodliwe bakterie z jamy ustnej. Znaczenie ma także prawidłowa technika szczotkowania, wybór odpowiedniej szczoteczki, pasty oraz stosowanie nici dentystycznych, szczoteczek międzyzębowych i płynu do płukania jamy ustnej, które pomagają zapobiegać odkładaniu się płytki nazębnej.

Co najmniej raz na 6 miesięcy należy zgłaszać się na badania kontrolne, higienizację oraz odpowiednie zabiegi profilaktyczne. Do najczęstszych profilaktycznych zabiegów stomatologicznych należą:

Poznaj nasz inny zakres usług

Stomatologia zachowawcza

Endodoncja

Chirurgia stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna

Ortodoncja

Stomatologia dziecięca

Stomatologia estetyczna

Periodontologia

Profilaktyka

Radiologia

Gwarancje
i reklamacje