Profilaktyka
Profilaktyka to działania mające na celu zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Zdrowe zęby to podparcie dla tkanek miękkich twarzy, prawidłowa artykulacja i żucie pokarmów oraz estetyczny uśmiech. Problemy zgryzowe, czy braki w uzębieniu, bardzo utrudniają właściwe rozdrabnianie i przeżuwanie pokarmów, co negatywnie wpływa na funkcje przewodu pokarmowego., a ich braki oraz wady zgryzu są także przyczyną: niedoskonałej artykulacji, niewyraźnej mowy, nieestetycznego uśmiechu czy zaburzeń proporcji twarzy.
Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, możemy uniknąć nie tylko przedwczesnej utraty uzębienia i pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, ale także zbędnego bólu i stresu. Profilaktyka stomatologiczna uwzględnia zarówno prawidłową higienę jamy ustnej, jak i systematyczne wizyty u stomatologa oraz wykonywanie zabiegów, które pozwalają ograniczyć m.in. ryzyko rozwoju próchnicy, a także chorób miazgi, dziąseł i chorób przyzębia.
Prawidłowa higiena j.ustnej powinna uwzględniać odpowiednią dietę oraz mycie zębów po każdym posiłku (zwłaszcza po posiłkach, które zawierają cukry oraz kwasy), a w przypadku, gdy nie możemy skorzystać z pasty i szczoteczki, przynajmniej przepłukanie jamy ustnej płynem do płukania lub żucie gumy bez cukru, ponieważ pomaga ono zwiększyć wydzielanie śliny i usunąć szkodliwe bakterie z jamy ustnej. Znaczenie ma także prawidłowa technika szczotkowania, wybór odpowiedniej szczoteczki, pasty oraz stosowanie nici dentystycznych, szczoteczek międzyzębowych i płynu do płukania jamy ustnej, które pomagają zapobiegać odkładaniu się płytki nazębnej.
Co najmniej raz na 6 miesięcy należy zgłaszać się na badania kontrolne, higienizację oraz odpowiednie zabiegi profilaktyczne. Do najczęstszych profilaktycznych zabiegów stomatologicznych należą:
- profilaktyka próchnicy - lakowanie bruzd, lakierowanie, fluoryzacja, ozonoterapia,
- profilaktyka chorób miazgi - wykrywanie i leczenie próchnicy we wczesnym stadium, badania radiologiczne,
- profilaktyka chorób przyzębia – skaling, piaskowanie, nauka prawidłowych technik higienizacji z wykorzystaniem odpowiednich akcesoriów do higieny jamy ustnej,
- profilaktyka schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych – wczesne leczenie wad zgryzu, kontrola kontaktów między zębami, prawidłowe uzupełnianie braków zębowych, rehabilitacja mięśniowa,
- profilaktyka onkologiczna –badania kontrolne radiologiczne i wewnątrzustne.