Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "MEDAP" | 26-600 Radom | ul. Struga 50 paw. 9 | +48 48 3 600 200

Endodoncja

Leczenie endodentyczne obejmuje zabiegi stosowane w przypadku powikłań próchnicy zęba takich jak zapalenie, martwica  lub zgorzel miazgi. Polega na usunięciu z wnętrza zęba zainfekowanej lub martwej miazgi, mechanicznym opracowaniu i odkażeniu kanałów, a następnie ich wypełnieniu specjalnymi materiałami.
Niejednokrotnie jest to jedyna szansa na uratowanie zęba i zachowanie go w jamie ustnej. Zachowanie własnych zębów powinno być zawsze priorytetem, choć wymaga cierpliwości i poniesienia kosztów. Warto pamiętać, że ekstrakcja zęba jest krokiem nieodwracalnym, i wiąże się w przyszłości z koniecznością jego odtworzenia. Powinno to być jednak zarezerwowane tylko dla przypadków, w których nie da się już nic zrobić. W obecnych czasach endodoncja dysponuje nowoczesnymi narzędziami, przyrządami, lekami i materiałami, które pozwalają nam na coraz skuteczniejsze leczenie endodentyczne.

 

Do nich należą m.in.:
- precyzyjne i coraz cieńsze narzędzia zarówno ręczne jak i maszynowe,
- endometry (czyli  narzędzia do pomiaru długości kanału korzeniowego, bez konieczności wykonywania zdjęcia rtg)
- narzędzia do kondensacji gutaperki i systemy do wypełniania kanałów;
- lupy pozwalające uzyskać powiększenie obserwowanego obrazu, poprawiając komfort pracy lekarza umożliwiają zwiększenie precyzji wykonywanych zabiegów.
- ultradźwięki z końcówkami Endo pozwalającymi dotrzeć do miejsc niedostępnych dla narzędzi ręcznych
- mikroskop endodontyczny, który umożliwia uzyskanie powiększonego obrazu o dużej głębi, szerokim polu widzenia i bardzo dobrym oświetleniu
- RTG lub radiowizjograf umożliwiający nam ocenić prawidłowość wypełnienia po zabiegu

Kontakt | Strona główna