Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "MEDAP" | 26-600 Radom | ul. Struga 50 paw. 9 | +48 48 3 600 200

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna najczęściej kojarzy się z usuwaniem zębów. Specjalność ta obejmuje cały szereg zabiegów w obrębie jamy ustnej, w tym zabiegi wspomagające inne dziedziny stomatologii m.in.:
- usuwanie zębów polegające na oddzieleniu ich od otoczenia i wyjęciu z zębodołu..
- dłutowanie czyli operacyjne usuwanie zębów zatrzymanych lub pozostawionych korzeni zębów
- resekcję wierzchołkowa korzenia z usunięciem zmian zapalnych (wspomagającą leczenie endodontyczne)-polegającą na odcięciu wierzchołka korzenia zęba z równoczesnym usunięciem zmian zapalnych i zabezpieczeniem korzenia przed ponownym powstaniem stanu zapalnego.
- hemisekcję i radektomię  są to zabiegi na zębach wielokorzeniowych w sytuacji, gdy nie ma możliwości prawidłowego przeleczenia endodontycznego jednego z korzeni lub jeśli przy jednym z korzeni występują zmiany zapalne nie poddające się leczeniu zachowawczemu.

Radektomia polega na odcięciu korzenia, hemisekcja to usunięcie połowy zęba wraz z jednym z korzeni - pozostała część zostaje odbudowana za pomocą korony protetycznej.
- chirurgię przyzębia celem zabiegów leczniczych jest likwidacja stanów zapalnych miejsc niedostępnych do oczyszczania (patologicznych kieszonek dziąsłowych) lub odbudowa utraconych w przebiegu choroby tkanek. Podstawowym zabiegiem jest kiretaż otwarty
- chirurgia przedprotezowa, która obejmuje przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego. Może obejmować m.in. usunięcie zębów ze wskazań protetycznych, wyrównanie zniekształceń, usunięcie zmian chorobowych kości i tkanek miękkich, przygotowanie miejsca pod wszczepienie implantów, zabieg podniesienia dna zatoki.
- leczenie urazów zębów i szczęki -czasem istnieje konieczność unieruchomienia rozchwianych po urazie zębów (SZYNOWANIE) lub zespolenia złamanych fragmentów kości szczęk
- chirurgię błon śluzowych np. wycięcie narośli tkanek miękkich
- chirurgia przedortodentyczna np chirurgiczne odsłonięcie zatrzymanego zęba,
- implantologię


Zabiegi wykonuje się z reguły w znieczuleniu miejscowym. Jednak istnieją czasem wskazania do wykonania zabiegów w znieczuleniu ogólnym.
Poza standardowymi technikami chirurgicznymi możemy zaoferować naszym pacjentom zabiegi przy użyciu noża elektrycznego z równoczesną koagulacją.

Kontakt | Strona główna